EKMS401VSN331MQ40S
Mfr.Part #
EKMS401VSN331MQ40S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Tolerance :
±20%
Capacitance :
330µF
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lead Free :
Lead Free
Lead Diameter :
1 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Diameter :
25mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.1021A @ 50kHz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
400V
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Published :
Height Seated (Max) :
1.673 42.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.47A @ 120Hz
Size / Dimension :
1.000Dia 25.40mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Pitch :
10mm
Ripple Current :
1.47A
United Chemi-Con EKMS401VSN331MQ40S
KMS 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.47A 1.000Dia 25.40mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In