EKMS401VSN331MP50S
Mfr.Part #
EKMS401VSN331MP50S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Stock
251
In Stock :
251
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Diameter :
22mm
Height Seated (Max) :
2.067 52.50mm
Published :
2016
Ripple Current @ Low Frequency :
1.47A @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated :
400V
Ripple Current @ High Frequency :
2.1021A @ 50kHz
Ripple Current :
1.47A
Lead Diameter :
1 mm
Capacitance :
330µF
RoHS Compliant
United Chemi-Con EKMS401VSN331MP50S
KMS 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.47A 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In