EKMS401VSN121MP25S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EKMS401VSN121MP25S
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tolerance :
±20%
Termination :
Snap in
Packaging :
Bulk
Life (Hours) :
3000 hours
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Ripple Current :
770mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
KMS
Published :
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.1011A @ 50kHz
Capacitance :
120μF
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
10.0076mm
Mounting Type :
Through Hole
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
400V
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
770mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
22mm
United Chemi-Con EKMS401VSN121MP25S
KMS 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 770mA 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In