EKMS3B1VSN471MQ40S
Mfr.Part #
EKMS3B1VSN471MQ40S
Description
CAP ALUM 470UF 20% 315V SNAP
Snap in
Published :
Ripple Current @ Low Frequency :
1.76A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
1.673 42.50mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Pbfree Code :
yes
Diameter :
25mm
Life (Hours) :
3000 hours
Series :
KMS
Lead Diameter :
1 mm
Size / Dimension :
1.000Dia 25.40mm
Ripple Current :
1.76A
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
2.5168A @ 50kHz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Voltage - Rated DC :
315V
Capacitance :
470µF
United Chemi-Con EKMS3B1VSN471MQ40S
KMS 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.76A 1.000Dia 25.40mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In