EKMS3B1VSN331MR25S
Mfr.Part #
EKMS3B1VSN331MR25S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 315V SNAP
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Diameter :
1 mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Height Seated (Max) :
1.083 27.50mm
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Life (Hours) :
3000 hours
Diameter :
30mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.43A @ 120Hz
Capacitance :
330µF
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
315V
Series :
KMS
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
2.0449A @ 50kHz
Published :
Ripple Current :
1.43A
GENERAL PURPOSE
United Chemi-Con EKMS3B1VSN331MR25S
KMS 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.43A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In