EKMS201VSN391MP25S
Mfr.Part #
EKMS201VSN391MP25S
Description
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Diameter :
22mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
1.34A
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Diameter :
1 mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.34A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
2.01A @ 50kHz
Capacitance :
390µF
Voltage - Rated DC :
200V
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Height Seated (Max) :
1.083 27.50mm
Lead Pitch :
10mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
United Chemi-Con EKMS201VSN391MP25S
KMS 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.34A 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In