EKMS201VSN272MA50S
Mfr.Part #
EKMS201VSN272MA50S
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 200V SNAP
Lead Pitch :
10.0076mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Voltage - Rated :
200V
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Capacitance :
2700μF
Ripple Current @ High Frequency :
7.32A @ 50kHz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Ripple Current :
4.88A
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
4.88A @ 120Hz
Polarization :
Polar
United Chemi-Con EKMS201VSN272MA50S
KMS 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.88A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In