EKMS201VSN182MA40S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EKMS201VSN182MA40S
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP
Stock
96
In Stock :
96
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Polarization :
Polar
Lead Pitch :
10.0076mm
Height Seated (Max) :
1.673 42.50mm
Lead Diameter :
1 mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Termination :
Snap in
Ripple Current @ Low Frequency :
3.81A @ 120Hz
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current :
3.81A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Diameter :
35mm
Voltage - Rated DC :
200V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Series :
KMS
Capacitance :
1800µF
Life (Hours) :
3000 hours
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
5.715A @ 50kHz
Published :
2014
United Chemi-Con EKMS201VSN182MA40S
KMS 1800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.81A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In