EKMS181VSN152MQ50S
Mfr.Part #
EKMS181VSN152MQ50S
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 180V SNAP
Lead Diameter :
1 mm
Diameter :
25mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
180V
Height Seated (Max) :
2.067 52.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
4.65A @ 50kHz
Size / Dimension :
1.000Dia 25.40mm
Capacitance :
1500μF
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Ripple Current :
3.1A
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current @ Low Frequency :
3.1A @ 120Hz
United Chemi-Con EKMS181VSN152MQ50S
KMS 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.1A 1.000Dia 25.40mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In