EKMS161VSN272MA40S
Mfr.Part #
EKMS161VSN272MA40S
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 160V SNAP
Lead Pitch :
10.0076mm
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
4.67A @ 120Hz
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Diameter :
35mm
Ripple Current :
4.67A
Capacitance :
2700μF
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
7.005A @ 50kHz
Lead Diameter :
1 mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Voltage - Rated DC :
160V
Height Seated (Max) :
1.673 42.50mm
United Chemi-Con EKMS161VSN272MA40S
KMS 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.67A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In