EKMR451VSN331MR35S
Mfr.Part #
EKMR451VSN331MR35S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Stock
970
In Stock :
970
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Life (Hours) :
2000 hours
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Radial, Can - Snap-In
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
450V
Height Seated (Max) :
1.476 37.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.0735A @ 50kHz
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
10mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.45A @ 120Hz
Capacitance :
330µF
Ripple Current :
1.45A
Series :
KMR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2011
RoHS Status :
RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Polarization :
Polar
United Chemi-Con EKMR451VSN331MR35S
KMR 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.45A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In