EKMR451VSN271MQ40S
Mfr.Part #
EKMR451VSN271MQ40S
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Published :
Size / Dimension :
1.000Dia 25.40mm
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
1.8876A @ 50kHz
Series :
KMR
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
1.32A
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Snap in
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ Low Frequency :
1.32A @ 120Hz
Height Seated (Max) :
1.673 42.50mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
270μF
Mounting Type :
Through Hole
Diameter :
25mm
Voltage - Rated DC :
450V
Lead Pitch :
10mm
United Chemi-Con EKMR451VSN271MQ40S
KMR 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.32A 1.000Dia 25.40mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In