EKMQ451VSN331MR45S
Mfr.Part #
EKMQ451VSN331MR45S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Stock
1
In Stock :
1
Snap in
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Life (Hours) :
2000 hours
Voltage :
450V
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dissipation Factor :
0.2 %
Lead Diameter :
2 mm
Test Frequency :
120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current :
1.38A
Tolerance :
±20%
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
KMQ
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
2004
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Height :
45mm
Number of Pins :
2
Capacitance :
330µF
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
RoHS Compliant
Tan Delta :
0.2
Ripple Current @ High Frequency :
1.9734A @ 50kHz
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Diameter :
30mm
Leakage Current :
1.15607mA
Ripple Current @ Low Frequency :
1.38A @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
450V
ESR :
1005 mΩ
Lead Pitch :
10mm
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors United Chemi-Con EKMQ451VSN331MR45S from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:450V, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-25°C~105°C, Number of Pins:2, Package / Case:Radial, Can - Snap-In, EKMQ451VSN331MR45S pinout, EKMQ451VSN331MR45S datasheet PDF, EKMQ451VSN331MR45S amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors United Chemi-Con EKMQ451VSN331MR45S ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
United Chemi-Con EKMQ451VSN331MR45S
KMQ 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.38A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In