EKMQ250ETD221MF11D
Mfr.Part #
EKMQ250ETD221MF11D
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
Radial, Can
Dissipation Factor :
0.16 %
Voltage - Rated DC :
25V
Published :
Lead Pitch :
2.4892mm
Series :
KMQ
Life (Hours) :
1000 hours
Capacitance :
220μF
Ripple Current :
200mA
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
300mA @ 100kHz
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Termination :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
200mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
United Chemi-Con EKMQ250ETD221MF11D
KMQ 220μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 200mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can