EKMQ201VNN102MR30S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EKMQ201VNN102MR30S
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Diameter :
30mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Polar
Termination :
Snap in
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Life (Hours) :
2000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Test Frequency :
120Hz
Voltage - Rated DC :
200V
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Ripple Current :
2.3A
Capacitance :
1000µF
Number of Pins :
2
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dissipation Factor :
0.15 %
Series :
KMQ
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
2.3A @ 120Hz
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
3.45A @ 50kHz
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Datasheets
EKMQ201VNN102MR30S
United Chemi-Con EKMQ201VNN102MR30S
KMQ 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.3A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In