EKMQ161VSN102MP40S
Mfr.Part #
EKMQ161VSN102MP40S
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height :
40mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Test Frequency :
120Hz
GENERAL PURPOSE
Dissipation Factor :
0.15 %
Termination :
Snap in
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
3.3A @ 50kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Diameter :
22mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Published :
Series :
KMQ
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
160V
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Polarization :
Polar
Ripple Current :
2.2A
Capacitance :
1000µF
Number of Pins :
2
Mount :
Through Hole
Lead Diameter :
2 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.2A @ 120Hz
Dielectric Material :
Aluminium
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Free :
Lead Free
Lead Pitch :
10mm
Voltage :
160V
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors United Chemi-Con EKMQ161VSN102MP40S from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-25°C~105°C, Number of Pins:2, Number of Terminations:2, Voltage:160V, Package / Case:Radial, Can - Snap-In, EKMQ161VSN102MP40S pinout, EKMQ161VSN102MP40S datasheet PDF, EKMQ161VSN102MP40S amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors United Chemi-Con EKMQ161VSN102MP40S ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
United Chemi-Con EKMQ161VSN102MP40S
KMQ 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.2A 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In