EKMM421VNN121MA20T
Mfr.Part #
EKMM421VNN121MA20T
Description
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP
Ripple Current @ Low Frequency :
670mA @ 120Hz
Diameter :
35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
420V
Lead Pitch :
10.0076mm
Termination :
Snap in
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.763Ohm @ 120Hz
Ripple Current :
670mA
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitance :
120μF
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
958.1mA @ 50kHz
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
United Chemi-Con EKMM421VNN121MA20T
KMM 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 670mA 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In