EKMM401VSN391MR45T
Mfr.Part #
EKMM401VSN391MR45T
Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Ripple Current @ High Frequency :
2.288A @ 50kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
638mOhm @ 120Hz
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
400V
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Capacitance :
390µF
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
1.6A
Lead Pitch :
10.0076mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.6A @ 120Hz
United Chemi-Con EKMM401VSN391MR45T
KMM 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.6A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In