EKMM401VSN331MQ50T
Mfr.Part #
EKMM401VSN331MQ50T
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Ripple Current @ Low Frequency :
1.44A @ 120Hz
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated DC :
400V
Ripple Current :
1.44A
ESR (Equivalent Series Resistance) :
753mOhm @ 120Hz
Capacitance :
330µF
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Termination :
Snap in
Lead Pitch :
10.0076mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
2.0592A @ 50kHz
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
1.000Dia 25.40mm
United Chemi-Con EKMM401VSN331MQ50T
KMM 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.44A 1.000Dia 25.40mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In