EKMM401VSN221MR30S
Mfr.Part #
EKMM401VSN221MR30S
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Height Seated (Max) :
1.181 30.00mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
1.1A @ 120Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.13Ohm @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
400V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
1.1A
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Capacitance :
220μF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Published :
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.573A @ 50kHz
Polar
United Chemi-Con EKMM401VSN221MR30S
KMM 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.1A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In