EKMM401VSN151MQ30S
Mfr.Part #
EKMM401VSN151MQ30S
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Ripple Current @ High Frequency :
1.2584A @ 50kHz
Capacitance :
150µF
Tolerance :
±20%
Published :
Voltage - Rated :
400V
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current @ Low Frequency :
880mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Size / Dimension :
1.000Dia 25.40mm
Ripple Current :
880mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.658Ohm @ 120Hz
Polarization :
Polar
United Chemi-Con EKMM401VSN151MQ30S
KMM 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 880mA 1.000Dia 25.40mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In