EKMM401VSN151MA20T
Mfr.Part #
EKMM401VSN151MA20T
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.658Ohm @ 120Hz
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated :
400V
Capacitance :
150µF
Ripple Current @ High Frequency :
1.144A @ 50kHz
Ripple Current :
800mA
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
800mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Bulk
United Chemi-Con EKMM401VSN151MA20T
KMM 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 800mA 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In