EKMM401VSN151MA20S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EKMM401VSN151MA20S
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.144A @ 50kHz
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Published :
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Termination :
Snap in
Polarization :
Polar
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
400V
Mounting Type :
Through Hole
Series :
KMM
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ripple Current :
800mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Life (Hours) :
3000 hours
Lead Pitch :
10.0076mm
Capacitance :
150µF
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
800mA @ 120Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.658Ohm @ 120Hz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
United Chemi-Con EKMM401VSN151MA20S
KMM 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 800mA 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In