EKMM401VEN391MR35T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EKMM401VEN391MR35T
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
638mOhm @ 120Hz
Life (Hours) :
3000 hours
Capacitance :
390µF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Polarization :
Polar
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Ripple Current :
1.6A
Voltage - Rated :
400V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
1.6A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
2.288A @ 50kHz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
10.0076mm
Mount :
Through Hole
Series :
KMM
United Chemi-Con EKMM401VEN391MR35T
KMM 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.6A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In