EKMM3B1VSN681MA40S
Mfr.Part #
EKMM3B1VSN681MA40S
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 680UF 20% 315V SNAP
Ripple Current @ Low Frequency :
2.17A @ 120Hz
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.1031A @ 50kHz
Capacitance :
680μF
Voltage - Rated :
315V
Series :
KMM
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Life (Hours) :
3000 hours
Lead Pitch :
10.0076mm
Polarization :
Polar
Radiation Hardening :
No
Ripple Current :
2.17A
Operating Temperature :
-25°C~105°C
United Chemi-Con EKMM3B1VSN681MA40S
KMM 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.17A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In