EKMM201VSN331MQ25S
Mfr.Part #
EKMM201VSN331MQ25S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
330µF
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
1.25A
Size / Dimension :
1.000Dia 25.40mm
Diameter :
25mm
Lead Pitch :
10.0076mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
753mOhm @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
200V
Ripple Current @ Low Frequency :
1.25A @ 120Hz
Published :
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.875A @ 50kHz
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Through Hole
United Chemi-Con EKMM201VSN331MQ25S
KMM 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.25A 1.000Dia 25.40mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In