EKMM201VSN102MA30S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EKMM201VSN102MA30S
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Snap in
Lead Pitch :
10.0076mm
Life (Hours) :
3000 hours
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Series :
KMM
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current :
2.3A
Radiation Hardening :
No
Ripple Current @ Low Frequency :
2.3A @ 120Hz
Published :
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated DC :
200V
Polarization :
Polar
ESR (Equivalent Series Resistance) :
249mOhm @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
3.45A @ 50kHz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Tolerance :
±20%
Capacitance :
1000µF
United Chemi-Con EKMM201VSN102MA30S
KMM 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.3A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In