EKMH630VSN332MQ40S
Mfr.Part #
EKMH630VSN332MQ40S
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
63V
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
3300µF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Ripple Current @ Low Frequency :
2.27A @ 120Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
75mOhm @ 120Hz
Life (Hours) :
2000 hours
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
2.27A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
2.724A @ 100kHz
Size / Dimension :
1.000Dia 25.40mm
Termination :
Snap in
Series :
KMH
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Mounting Type :
Through Hole
Diameter :
25.4mm
United Chemi-Con EKMH630VSN332MQ40S
KMH 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.27A 1.000Dia 25.40mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In