EKMH500VSN682MR40S
Mfr.Part #
EKMH500VSN682MR40S
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP
Capacitance :
6800µF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
49mOhm @ 120Hz
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ High Frequency :
3.564A @ 100kHz
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
50V
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
3.3A @ 120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Series :
KMH
United Chemi-Con EKMH500VSN682MR40S
KMH 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In