EKMH500VRT273MB63T
Mfr.Part #
EKMH500VRT273MB63T
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Description
CAP ALUM 27000UF 20% 50V SNAP
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Diameter :
40mm
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Ripple Current :
5.92A
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Max Operating Temperature :
105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
5.92A @ 120Hz
Min Operating Temperature :
-40°C
Ripple Current @ High Frequency :
6.3936A @ 100kHz
Voltage - Rated DC :
50V
Life (Hours) :
2000 hours
Lead Spacing :
0.866 22.00mm
Lead Pitch :
21.9964mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12mOhm @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length :
63mm
Series :
KMH
Height Seated (Max) :
2.559 65.00mm
Termination :
Snap in
Capacitance :
27000μF
United Chemi-Con EKMH500VRT273MB63T
KMH 27000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 5.92A 1.575Dia 40.00mm -40°C~105°C Polar 21.9964mm Radial, Can - Snap-In - 4 Lead