EKMH451VSN331MA40W
Mfr.Part #
EKMH451VSN331MA40W
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Ripple Current @ Low Frequency :
1.38A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
1.9734A @ 100kHz
Voltage - Rated DC :
450V
Lead Pitch :
10.0076mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Length :
35mm
Ripple Current :
1.38A
Tolerance :
±20%
Capacitance :
330µF
Max Operating Temperature :
105°C
Voltage - Rated :
450V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
753mOhm @ 120Hz
Diameter :
35mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Min Operating Temperature :
-25°C
United Chemi-Con EKMH451VSN331MA40W
KMH 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.38A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In