EKMH451VSN181MQ45W
Mfr.Part #
EKMH451VSN181MQ45W
Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current :
840mA
Voltage - Rated DC :
450V
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.381Ohm @ 120Hz
Lead Pitch :
10.0076mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Diameter :
25.4mm
Length :
45mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.2012A @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
840mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Min Operating Temperature :
-25°C
Max Operating Temperature :
105°C
Voltage - Rated :
450V
Size / Dimension :
1.000Dia 25.40mm
Capacitance :
180µF
United Chemi-Con EKMH451VSN181MQ45W
KMH 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 840mA 1.000Dia 25.40mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In