EKMH451VNN271MA35T
Mfr.Part #
EKMH451VNN271MA35T
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Ripple Current @ Low Frequency :
1.17A @ 120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height :
35mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Voltage - Rated DC :
450V
Diameter :
35mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Length :
35mm
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.6731A @ 100kHz
Min Operating Temperature :
-25°C
Max Operating Temperature :
105°C
Published :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Dielectric Material :
Aluminium
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current :
1.17A
Lead Pitch :
10mm
Capacitance :
270μF
Voltage - Rated :
450V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
921mOhm @ 120Hz
United Chemi-Con EKMH451VNN271MA35T
KMH 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.17A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In