EKMH401VNN151MA25W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EKMH401VNN151MA25W
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated DC :
400V
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
105°C
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Diameter :
35mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current @ Low Frequency :
760mA @ 120Hz
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ High Frequency :
1.0868A @ 100kHz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Length :
25mm
Voltage - Rated :
400V
Tolerance :
±20%
Mount :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.658Ohm @ 120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ripple Current :
760mA
Mounting Type :
Through Hole
Life (Hours) :
2000 hours
Termination :
Snap in
Capacitance :
150µF
Min Operating Temperature :
-25°C
Series :
KMH
United Chemi-Con EKMH401VNN151MA25W
KMH 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 760mA 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In