EKMH251VSN222MA80T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EKMH251VSN222MA80T
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 250V SNAP
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Snap in
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated DC :
250V
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
3.228 82.00mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Diameter :
35mm
Pbfree Code :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current :
3.87A
Ripple Current @ Low Frequency :
3.87A @ 120Hz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
5.805A @ 100kHz
Series :
KMH
Life (Hours) :
2000 hours
Published :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
113mOhm @ 120Hz
Capacitance :
2200µF
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
United Chemi-Con EKMH251VSN222MA80T
KMH 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.87A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In