EKMH201VSN242MA55T
Mfr.Part #
EKMH201VSN242MA55T
Description
CAP ALUM 2400UF 20% 200V SNAP
Voltage - Rated DC :
200V
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Snap in
Voltage - Rated :
200V
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-25°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Capacitance :
2400μF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Height Seated (Max) :
2.244 57.00mm
Diameter :
35mm
Length :
55mm
Tolerance :
±20%
Mount :
Through Hole
United Chemi-Con EKMH201VSN242MA55T
KMH 2400μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In