EKMH201VSN102MR45T
Mfr.Part #
EKMH201VSN102MR45T
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Stock
160
In Stock :
160
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Through Hole
Published :
2007
Ripple Current :
2.3A
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
1000µF
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.45A @ 100kHz
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Voltage - Rated DC :
200V
Diameter :
30mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
166mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
2.3A @ 120Hz
United Chemi-Con EKMH201VSN102MR45T
KMH 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.3A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In