EKMH201VNN821MR35S
Mfr.Part #
EKMH201VNN821MR35S
Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
3A @ 100kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Capacitance :
820µF
Lead Pitch :
10.0076mm
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Diameter :
30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
202mOhm @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
200V
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Ripple Current :
2A
United Chemi-Con EKMH201VNN821MR35S
KMH 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In