EKMH201VNN821MA30T
Mfr.Part #
EKMH201VNN821MA30T
Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Min Operating Temperature :
-25°C
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
16 Weeks
Length :
30mm
Ripple Current :
2.04A
Ripple Current @ Low Frequency :
2.04A @ 120Hz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
200V
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated :
200V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
303mOhm @ 120Hz
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Diameter :
35mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
105°C
Capacitance :
820µF
Ripple Current @ High Frequency :
3.06A @ 100kHz
United Chemi-Con EKMH201VNN821MA30T
KMH 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.04A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In