EKMH201VNN391MR25T
Mfr.Part #
EKMH201VNN391MR25T
Description
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP
Ripple Current @ Low Frequency :
1.37A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
10.0076mm
Polarization :
Polar
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
200V
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitance :
390µF
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
425mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
2.055A @ 100kHz
Diameter :
30mm
Lead Diameter :
1 mm
Ripple Current :
1.37A
United Chemi-Con EKMH201VNN391MR25T
KMH 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.37A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In