EKMH201VNN331MQ25S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EKMH201VNN331MQ25S
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Snap in
Diameter :
25.4mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.21A @ 120Hz
Size / Dimension :
1.000Dia 25.40mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.815A @ 100kHz
Voltage - Rated :
200V
Applications :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
502mOhm @ 120Hz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current :
1.21A
Capacitance :
330µF
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Series :
KMH
Published :
Life (Hours) :
2000 hours
Max Operating Temperature :
105°C
Voltage - Rated DC :
200V
Length :
25mm
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Min Operating Temperature :
-25°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Through Hole
United Chemi-Con EKMH201VNN331MQ25S
KMH 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.21A 1.000Dia 25.40mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In