EKMG630ETD470MF11D
Mfr.Part #
EKMG630ETD470MF11D
Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL
Ripple Current @ Low Frequency :
120mA @ 120Hz
Leakage Current :
4μA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Dielectric Material :
Aluminium
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Lead Pitch :
2.5mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
63V
Ripple Current @ High Frequency :
216mA @ 100kHz
Dissipation Factor :
0.1 %
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Capacitance :
47μF
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Published :
REACH SVHC :
Unknown
Diameter :
3.6mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
120mA
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Termination :
Radial
KMG
Number of Pins :
2
Height :
11mm
KMG 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 120mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can