EKMG630ETC330MF11D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EKMG630ETC330MF11D
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
63V
Published :
Ripple Current @ Low Frequency :
100mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Series :
KMG
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
180mA @ 100kHz
Life (Hours) :
1000 hours
Lead Pitch :
2.4892mm
Capacitance :
33μF
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Ripple Current :
100mA
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
KMG 33μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 100mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can