EKMG451ELL220ML25S
Mfr.Part #
EKMG451ELL220ML25S
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL
Height Seated (Max) :
1.043 26.50mm
Published :
Dielectric Material :
Aluminium
Ripple Current @ High Frequency :
207mA @ 100kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Tolerance :
±20%
REACH SVHC :
Unknown
Life (Hours) :
2000 hours
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current @ Low Frequency :
115mA @ 120Hz
Radiation Hardening :
No
Lead Diameter :
800 µm
Voltage - Rated DC :
450V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Pitch :
7.5mm
Height :
25mm
Ripple Current :
115mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Radial
Series :
KMG
Capacitance :
22µF
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
2
Lead Free :
Lead Free
Diameter :
16mm
United Chemi-Con EKMG451ELL220ML25S
KMG 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 115mA 0.630Dia 16.00mm -25°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can