EKMG350ELL101MF11D
Mfr.Part #
EKMG350ELL101MF11D
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Published :
Package / Case :
Radial, Can
Lead Diameter :
500 µm
Diameter :
6.3mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
225mA @ 100kHz
Ripple Current :
150mA
Ripple Current @ Low Frequency :
150mA @ 120Hz
Termination :
Radial
Factory Lead Time :
16 Weeks
REACH SVHC :
Unknown
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Pbfree Code :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Height :
11mm
Life (Hours) :
1000 hours
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Aluminium
Voltage - Rated DC :
35V
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Number of Pins :
2
Capacitance :
100μF
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Series :
KMG
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Pitch :
2.5mm
United Chemi-Con EKMG350ELL101MF11D
KMG 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 150mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can