EKMG101ETD100MF11D
Mfr.Part #
EKMG101ETD100MF11D
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Series :
KMG
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ Low Frequency :
54mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
Radial, Can
Life (Hours) :
1000 hours
Published :
Ripple Current @ High Frequency :
97.2mA @ 100kHz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Lead Pitch :
2.5mm
Voltage - Rated DC :
100V
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Through Hole
Lead Diameter :
500 µm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ripple Current :
54mA
Tolerance :
±20%
Packaging :
Cut Tape (CT)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
10μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
United Chemi-Con EKMG101ETD100MF11D
KMG 10μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 54mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can