EKMA100ELL150MD07D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EKMA100ELL150MD07D
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 15UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarization :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
10V
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±20%
Series :
KMA
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
28mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Termination :
Radial
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Lead Pitch :
1.4986mm
Life (Hours) :
1000 hours
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
15μF
KMA 15μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.157Dia 4.00mm -55°C~105°C Polar 1.4986mm Radial, Can