EHT-122-01-S-D-44
Mfr.Part #
EHT-122-01-S-D-44
Description
CONN HEADER VERT 44POS 2MM
Insulation Height :
0.370 9.40mm
Mounting Option 1 :
LATCH and EJECT
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Body Depth :
0.37 inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Length - Post :
0.114 2.90mm
Number of Positions Loaded :
43
Body Breadth :
0.3 inch
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Additional Feature :
NONE
Number of Positions :
44
Termination :
Solder
Mounting Option 2 :
LOCKING
Length - Termination :
0.114 inch
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Current Rating (Amps) :
3A
Datasheets
EHT-122-01-S-D-44
Samtec, Inc. EHT-122-01-S-D-44
EHT Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Through Hole Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 44-Position Board to Cable/Wire 0.370 9.40mm Height