EGP10DEHM3/73
Mfr.Part #
EGP10DEHM3/73
Description
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL
Diodes - Rectifiers - Single
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Current - Average Rectified (Io) :
1A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200V
Capacitance @ Vr, F :
22pF @ 4V 1MHz
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
950mV @ 1A
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Max Reverse Voltage (DC) :
200V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging :
Tape and Box (TB)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 200V
Average Rectified Current :
1A
Datasheets
EGP10DEHM3/73
Vishay EGP10DEHM3/73
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 950mV @ 1A -65°C~150°C 5μA @ 200V Tape & Box (TB) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
EGP10DEHM3/73 Overview
There is an average rectified current of 1A volts for this device.
EGP10DEHM3/73 Features
an average rectified current of 1A volts
EGP10DEHM3/73 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
EGP10DEHM3/73 applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB