EGP10A-M3/73
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EGP10A-M3/73
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 50V 1A DO204AL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Number of Elements :
1
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
Reach Compliance Code :
Unknown
Output Current-Max :
1A
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
950mV @ 1A
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 50V
ECCN Code :
EAR99
Diode Element Material :
SILICON
Reverse Recovery Time :
50 ns
Mount :
Through Hole
Series :
Automotive, AEC-Q101
Mounting Type :
Through Hole
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Configuration :
Single
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
50V
Average Rectified Current :
1A
Number of Terminations :
2
Terminal Form :
Wire
Max Reverse Voltage (DC) :
50V
Case Connection :
Isolated
Capacitance @ Vr, F :
22pF @ 4V 1MHz
Diode Type :
Standard
Operating Temperature (Max) :
150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
EGP10A-M3/73
Vishay EGP10A-M3/73
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 950mV @ 1A -65°C~150°C 5μA @ 50V 2-Termination Tape & Box (TB) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
EGP10A-M3/73 Overview
In this device, there is an average rectified current of 1A volts.Output current is maximal at 1A.
EGP10A-M3/73 Features
an average rectified current of 1A volts
1A is the maximum value
EGP10A-M3/73 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
EGP10A-M3/73 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB